Ana Sayfa // Home Page

Make my homepage  // 
Ana sayfam yap 

Advice your friend // 
Arkadaşına tavsiye et


 

 

 

 

 

 

ARŞİV // LIBRARY

APRIL 2011 // NİSAN 2011
  

 

 

HELLO // MERHABA
Dildar Ündeğer
We are not free at all!  // Aslında hiç de özgür değiliz!

There is a simple but profound story of a disciple who comes to see his master and asks him whether man is free. The master says, “Of course, the man is free. How many feet do you have?” The disciple gets surprised and answers: “Two, Master”. The Master asks, “Can you stand up and lift one foot off the ground?”. The disciple says, “Of course.” ...  // Çok yalın ama derin bir anlatı vardır; “Adamın biri, bilgeliğiyle ün salmış kralın yanına gider ve sorar; “Efendim söyleyin bana hayatta özgürlük var mıdır?”. Kral; “Elbette” der, “Kaç bacağın var senin?”. Adam soruya şaşırarak “İki efendim” diye yanıt verir. Kral; “Peki, tek bacağının üstünde durabilir misin?” diye sorar. “Elbette” diye cevap verir adam...  
                                                                      more... // devamı...

CONTENTS // İÇİNDEKİLER
                                                                      more... // devamı...

SHORT WAVE // KISA DALGA
Latest developments, events, new products... // Dünya denizciliğindeki son gelişmeler, olaylar; denizcilere yönelik ürünler 

 • Austal USA breaks ground on new facilities // Austal Amerika yeni tesislerinin temelini atıyor 
 • New emission analysis software free to industry // Sektör için yeni ücretsiz emisyon analiz yazılımı
 • Castrol Academy recognised by DNV // Castrol Academy, Det Norske Veritas tarafından onaylandı 
 • World’s first approval for cargo oil tank coating testing system // Dünyada ilk onay alan kargo petrol tankı boya test sistemi
 • Innovative new coatings technology for chemical tankers // Kimyasal tankerleri için yenilikçi bir boya teknolojisi
 • Launching next generation ro-ro vessel // Yeni nesil ro-ro gemisi denize indi 
 • Cutting edge high performance turbine installation vessel // Son teknoloji yüksek performanslı türbin montaj gemisi
 • Common software for IACS common structural rules // IACS ortak yapısal kuralları için ortak yazılım
 • USD 679 million finance to Brazilian port // Brezilya limanına 679 milyon dolar finansman
 • Maersk orders two drillships // Maersk’ten 2 sondaj gemisi siparişi
 • Maersk tankers buys 3 VLCCs // Maersk tankers 3 VLCC alıyor
 • Luxury marina in Northern Cyprus // Kuzey Kıbrıs’a lüks marina
 • BNWAS: new IMO requirements from 1 July 2011 // BNWAS: yeni IMO kuralları 1 Temmuz 2011’de yürürlüğe giriyor
 • “K” Line acquires heavy lift company // Ağır yük şirketini satın alıyor
 •                                           more... // devamı...
HISTORY // TARİH
Dr Martin Stopford
How shipping has changed the world? // Denizcilik dünyayı nasıl değiştirdi?

Shipping has a 5,000 year documented history, but during the last two centuries sea transport has acquired a special place through its central role in the globalization of the world economy.  //  Denizcilik, 5,000 yıllık belgelenmiş bir tarihe sahip. Ancak son iki yüzyıl boyunca deniz taşımacılığı dünya ekonomisinin küreselleşmesinde sahip olduğu merkezi rol ile kendisine özel bir yer edindi.  
                                                                       more... // devamı...

PROJECT // PROJE
M. Arda Mevlütoğlu

New horizons in submarine design: Tango Bravo // Denizaltı tasarımında yeni bir ufuk

The Tango Bravo Project offers great innovations in submarine design and production by opening new horizons to designers. Submarines, which have not changed much in layout since the beginning of the 20th century, can radically be evolved by the help of this ambitious project.  //  Uzun soluklu bir teknoloji atılımı olan Tango Bravo projesi, denizaltı tasarım ve inşasında büyük kazanımlar ile denizaltı tasarımcılarının önüne yeni ufuklar açmayı vaat ediyor. 20’nci Yüzyıl’ın başından bu yana tasarım bileşenleri açısından radikal bir değişikliğe uğramayan denizaltılar, içinde bulunduğumuz yüzyılda çok farklı şekillerde ortaya çıkabilir.
 
                                                                    more... // devamı...

OUTLOOK // GÖRÜNÜM
The great east Japan earthquake and tsunami: one month on  //  Büyük doğu Japonya depremi ve tsunami: bir ay sonra

Just over one month after the earthquake struck in Japan, the energy industry is still feeling the short term effects of the disaster. In the near term, the focus is on getting the energy supply up and running at a normal level again. The longer term effects are more uncertain and are dependent on potential changes to the energy mix change that Japan may make going forwards. There are other far-reaching consequences for global energy preferences which may manifest themselves once the Fukushima disaster is finally brought to a close.  //  Japonya’yı vuran depremden bir ay sonra, enerji sektörü felaketin kısa vadeli etkilerini hala hissediyor. Japonlar yakın vadede enerji arzını tekrar normal seviyeye getirmeye çabalıyor. Daha uzun vadeli etkiler henüz belirsizliğini koruyor ve durum Japonya’nın enerji kombinasyonunda gerçekleştirebileceği olası değişikliklere bağlı. Fukushima felaketinin olumsuz etkileri ortadan kaldırıldıktan sonra ortaya çıkacak küresel enerji tercihleri üzerinde büyük bir etki söz konusu olacak.  
                                                                       more... // devamı...

 

MUSCLE POWER // KAS GÜCÜ
Turkish adventurer overcomes obstacles one by one! //  Türk denizcisi engelleri birer birer aşıyor! 

The Turkish adventurer Erden Eruc, the holder of the Guinness World Record for a solo ocean row for the longest time at sea and the first and the only person in the world who rowed across the 3 oceans, has succeeded in arriving in the Angoche city of Mozambique following 26 challenging days through the Mozambique Channel. Eruc, who had departed from Madagascar, has become the first who rowed across the Indian Ocean between the two continents all alone.  //  Denizde en uzun süre kalan kürekçi olarak Guinness Dünya Rekoruna sahip ve dünyada üç ayrı okyanusu kürekle geçmeyi başaran ilk ve tek kişi olan Türk denizcisi Erden Eruç, Mozambik Kanalı’nda geçen 26 zorlu günden sonra Mozambik’in Angoche şehrine varmayı başardı. Madagaskar’dan yola çıkmış olan Eruç, böylece Hint Okyanusu’nun tamamını iki ana kıta arasında geçen ilk kişi oldu.
  
                                                                       more... // devamı...

 

ADVERTORIAL // HABER REKLAM
Necessity and importance of tabletop exercises at ports  // Limanlarda masa başı tatbikatının gerekliliği ve önemi

Securitas held the Maritime & Logistics Forum, which is organized to review the developments in the maritime and logistics industries, and to share the renewed trends in countries where it serves, in Istanbul on March 2, as well as in Izmir on March 4, with the main theme of “Tabletop Exercises at Ports”.  // Securitas Güvenlik’in, hizmet verdiği ülkelerdeki denizcilik ve lojistik sektörüne ilişkin gelişmeleri gözden geçirerek yenilenen trendleri paylaştığı Denizcilik ve Lojistik Eğitimi, “Limanlarda Masa Başı Tatbikatı” ana temasıyla, 2 Mart günü İstanbul’da, 4 Mart günü ise İzmir’de gerçekleşti.   
                                                                     more... // devamı...

 

MARKET // PİYASA
Royal Flush  //
Royal Flush İngiliz kraliyet düğünü - Floş Royal

April 2011 will be remembered as the month of the Royal Wedding by many, but it has also been an important month for the tanker industry. The past month saw the highest volume of cargo lifted on VLCCs on average over the past two years and more impressively since August 2005, based on reported spot fixture data.  // 2011 yılı Nisan ayı birçokları için Kraliyet Düğünüyle hatırlanacak bir ay oldu. Ancak tanker sektörü için de bir o kadar önemli bir dönemdi. Geçtiğimiz ay, bildirilen spot kiralama verileri bazında olmak üzere son iki yıl boyunca ve hatta daha da önemlisi 2005 yılı Ağustos ayından bu yana VLCC’ler tarafından taşınan ortalama kargo hacmi en yüksek seviyesine ulaştı.

All’s quiet on the westbound front  //
Batı cephesinde sessizlik

While the role of the United States as the largest crude oil consumer should not be understated, a change in supply logistics has over time led to a decline in significance of what was once a prominent tanker trade. In 2011 to-date, VLCC rates from the Arabian Gulf to the US Gulf have hardly come up for air at a time when rates to points East from varying load areas have stabilized at more palatable levels to shipowners.  // Amerika Birleşik Devletlerinin dünyanın en büyük ham petrol tüketicisi olarak rolü küçümsenemez. Bununla birlikte arz lojistiğindeki bir değişim zaman içinde bir zamanlar önde gelen tanker ticaretinin öneminin azalmasına yol açtı. 2011 yılı başından bu yana Basra Körfezi’nden ABD Körfez Bölgesine VLCC ücretleri, farklı yükleme bölgelerinden Doğudaki noktalara yönelik ücretlerin armatörler için daha tatmin edici seviyelerde istikrara kavuştuğu bir dönemde pek de ara vermiş görünmüyor.

  
                                                                     more... // devamı...

BRIEF NEWS // KISA HABERLER
Voice of the Turkish maritime industry... Source of up-to-date information... News, developments, projects..  // Türkiye denizcilik sektörünün sesi, güncel bilgi kaynağı... Haberler gelişmeler, projeler...

 • Sustainable future seminar attracts intensive attention  // Sürdürülebilir gelecek seminerine ilgi yoğundu
 • Peri Yachts’ new flagship Peri 41T launched // Peri Yachts’ın yeni gözdesi Peri 41T denizle buluştu
 • New ro-ro line between Pendik and Constanza // Pendik’ten Köstence’ye ro-ro hattı açılıyor
 • Makyol & Setur Marinas to combine forces // Makyol ve Setur Marinaları güçlerini birleştiriyor
 • A new port in Adana // Adana’ya yeni liman yapılıyor
 • Ido is now more aggressive // İdo artık çok iddialı
 • CVCI invests in Global Ports // CVCI’dan Global Liman’a yatırım
 • Mediterranean members of WISTA to meet in Istanbul // Akdeniz’in kadın denizcileri İstanbul’da
 • Will clearing shape the world trade? // Kliring dünya ticaretine yön mü verecek?

                                                                     more... // devamı... 

                        TURKISH SHIPOWNERS'SHIPS UNDER CONSTRUCTION ABROAD // 
                        ARMATÖRLERİMİZİN YURT DIŞINDA İNŞA HALİNDEKİ GEMİLERİ
                                                                      more... // devamı... 


                        SHIPS UNDER CONSTRUCTION AT TURKISH SHIPYARDS //    
                        TÜRKİYE TERSANELERİNDE İNŞA HALİNDEKİ GEMİLER
                                                                      more... // devamı... 

                           SECOND HAND SHIP SALES // İKİNCİ EL GEMİ SATIŞLARI 
                                                                     
more... // devamı...
  

                           MARITIME EVENTS
//  DENİZCİLİK ETKİNLİKLERİ 
                                                                      more... // devamı...

< back // geri

  
  
  
  
  
  Download
the media file

  İngilizce medya
dosyasını indirin


  
  


 


  


home//ana sayfa   about us//biz   info//bilgi   library//arşiv   adverts//reklamlar   subscription//abonelik   contact//iletişim  
links//linkler   events//etkinlikler   Turkish shipping guide//Türk denizcilik rehberi   job opportunities//iş olanakları

Copyright © 2005-2015   marine&commerce  ULUSLARARASI DENİZ ve TİCARET
 
legal notice//yasal uyarı